Kalendář akcí

Sobota, 19. října 2019 -> Den psích evergreenů a jak na ně podle Františka Šusty
Datum akce:Sobota 19. 10. 2019
Začátek:9.00
Konec:17.00
Posluchač:Přihlášeno 25 z 35Cena: 950 Kč
Lektor:František Šusta
Již se nelze se přihlásit.

EXISTUJÍ TÉMATA, která na praktických lekcích řešíme mnohem ČASTĚJI NEŽ JINÁ. A i když každý pes je originál, stejně jako každý psovod, některé POSTUPY A ŘEŠENÍ se zdají být „SKORO UNIVERZÁLNÍ“. Vybírám proto pět vyzkoušených postupů, které praktikujeme v různých obměnách nejčastěji a na které jsem dosud NIKDE NEPUBLIKOVAL NÁVOD. Těchto pět postupů si probereme teoreticky a každý z nich si PRAKTICKY UKÁŽEME NAŽIVO S JEDNÍM PSEM

Vysvětlíme si, v čem spočívá metodická podstata těchto postupů, na co se soustředit, čeho se vyvarovat a také příklady toho, kdy tento zdánlivě univerzální postup neplatí.

Probrány budou:

1)                  Jak naučit základní „nulovou variantu“ – tedy klidný způsob, kterým si pes říká o práci a který je pro něj i „východiskem z nejistoty“. Tento postup velmi často uplatňujeme u psů, kteří se tzv. přetáčejí z přemíry motivace, nebo špatně snášejí neúspěch. Z mého pohledu je jednou ze základních podmínek, aby Váš trénink byl opravdu rozhovorem se zvířetem.

2)                  NRM - No reward marker – je pro psa informací, že chování, které dělá mu nepřinese žádný úžitek. Doslova: "Tudy cesta nevede, zkus to jinak". Tento označovač se může hodit nějen při tréninku, ale i v běžném provozu, kdy pes dostane od Vás informaci, že v tom co dělá nemá pokračovat, bez toho aby měl strach z trestu.

3)                 Míjení se s jinými psy na vycházce – je mnoho psů, kteří v modu „teď pracuji“ neprojevují sebemenší agresi, ale jakmile necvičí, začínají útočit. Tím nám na praktických lekcích vzniká paradox – jak nacvičovat, aniž by si pes všimnul, že nacvičujeme? Náš postup u takových psů bývá založen na práci s prostorem, pozicí psovoda, citlivé a soustředěné manipulaci vodítkem… a hlavně nepoužít odměny, aby nám nezačal cvičit J. Ale funguje to, pomáhá a rozhodně neubližuje.

4)                  Cvičení se dvěma psy (aby jeden odpočíval a druhý cvičil) – „Jak mám cvičit s jedním psem tak, aby se mi do toho druhý pořád nemotal? Já ho posílám pořád na místo, ale on se pořád vrací…“ Takový zamotaný kruh rozmotáváme poměrně často. Je nejen o naučení potřebných chování, ale i o hierarchii ve dvojici psů a jejím respektování. Moc mě to baví, protože alespoň na počátku se musíme ke psům chovat velmi podobně jako k lachtanům.

5)                  Technika SLIBU – např. pro zanechání psa o samotě – SLIB (v mojí první knize ještě jako „signál zpětné vazby“), je něco úplně jiného, než povel. Neříká psovi, jaké má dělat chování, ale pouze ho informuje, co se bude dít. Je to nesmírně užitečná metoda při navykání psa na nejrůznější nepříjemnosti a přitom zároveň velmi citlivá. Nejde u ní totiž jen o technické provedení, ale i o vnitřní náboj – tón hlasu, náladu. Vlastně je to technika strašně náročná na psovodovu upřímnost sám k sobě a je mnohem více o vztahu a pocitech, než o nácviku. Zkrátka je to o duši…a tu by měl mít i sebeodbornější trénink.

Akce je určená pouze pro posluchače - ukázkoví cvičící se svými budou vybráni - zájemci o ukázkového psa pište na mail: info@psipark.cz

S sebou tužku, papír, přezuvky.

Na oběd bude možnost hromadného objednání pizzy.

Drobné občerstvení zajištěno.

 

Seminář se koná v Brně na Cejlu.

 

Zajímá Vás něco? Zaregistrujte se a zeptejte se!
PSÍ PARK – Cejl 76, 602 00 BRNO – 777 967 582 – info@psipark.cz